eterinaarõe või -tehnikuna kuuled sageli, et omanikel on probleeme kasside transportimisega loomakliinikusse. Raskused kassi transpordipuuri sisse saamisega võivad lõppeda vastumeelsusega loomaarsti külastamise suhtes ja põhjustada kassile väga palju stressi. See võib tähendada kehvemat haiguste ennetamist, haiguse diagnoosiga hilinemist ning kokkuvõttes elukvaliteedi halvenemist.
Kui omanik sunnib kassi vägisi transpordipuuri minema, võib juhtuda, et kass hakkab omanikku suhtuma negatiivselt, mille tagajärjel katkeb kassi ja omaniku vaheline side.Kui kass tunneb end transpordipuuris reisides mugavalt, teeb see visiidid loomaarsti juurde või mujale (nt kassihotellidesse) palju lihtsamaks ja kass ei jõua kohale närvilise ega hirmununa. Käesolevas artiklis räägitakse kõige lihtsamast ja leebemast meetodist kass, kuidas treenida kassi nii, et ta läheks transpordipuuri vabatahtlikult.
Põhipunkt
Kui kassil on varem olnud halba
kogemused kassiga
vedaja, kaaluge a
uus, mugav kandur
enne piisavat suurust
koolituse alustamiseks, et seda vähendada
negatiivne seos (vt joonis 1).
Kui Sarah Ellis oli omandanud diplomi zooloogias ja psühholoogias (Bristoli Ülikool, Ühendkuningriigid, 2001) ning magistrikraadi lemmikloomade käitumisnõustamises (Southampton, Ühendkuningriigid, 2006), spetsialiseerus ta kassidele ja sai doktorikraadi selle eest, et uuris viise, kuidas parandada hoiukodudes olevate kasside heaolu. Ta töötas mitu aastat teadlasena kasside heaolu projektides Ühendkuningriikides asuvas Lincolni Ülikoolis. Sarah liitus International Cat Care’iga 2015. aastal ning temast sai kasside käitumise ekspert.
Seda meetodit võib õpetada klientidele, kuna vähendab nii kasside kui ka nende omanike stressi. Palju lihtsam on õpetada transpordipuuri omaksvõtmist kassile, kellel ei ole eelnevaid negatiivseid kogemusi. Seega on väga oluline, et kliendid oleksid sellest teadlikud, kui nad võtavad uue kassipoja.
Oluline Kui kassil on olnud varasemaid halbu kogemusi transpordipuuriga, kaalu negatiivsete seoste vältimiseks uue, mugava ja sobiva suurusega transpordipuuri soetamist enne, kui alustad dresseerimist (vt 1. joonis).
Enne, kui õpetada kassile, et transpordipuuri minemine on positiivne kogemus, on rida asju, mida saab teha, et tagada ja luua positiivne seos transpordipuuriga.
Tugevast plastikust transpordipuuri on lihtne puhastada ja sellest ei saa põgeneda
Kui transpordipuuri on pandud lemmikmänguasjad, võib kass pidada puuri mõnusaks kohaks, kus olla
Abiks võib olla pehme ja tuttav aluskate
Läbi turvalise lukustatava võreukse saab anda preemiaid ja mänguasju ning pai teha, olles samas kindel, et kass ei saa põgeneda
Kui transpordipuuri ülemist osa saab eemaldada, on võimalik kassi eksamineerida, kui ta istub puuri põhjas
Küljel olevad ribid aitavad kassi osaliselt varjata, lasevad õhku läbi ja võimaldavad kassile maiuseid pakkuda
Sissepääs katuselt on varusisse- ja väljapääsuks kassidele, kes ei ole veel harjunud vabatahtliku sisenemise ega väljumisega
Kui kassil on juba väga negatiivsed seosed transpordipuuriga, tasuks mõelda, miks see nii on.
Kõigepealt tuleb lõpetada igasugune käitumine, millega kaasneb kassi vägisi puurisundimine. Alusta dresseerimist siis, kui lähinädalate jooksul ei ole tulemas arstivisiite.
Kui kass tõesti vihkab transpordipuuri, võiks mõelda teistsuguse puurimudeli ostmise peale (1. joonis) ja alustada dresseerimist uue transpordipuuriga, millega ei seosdu niipalju negatiivseid sündmusi.s
Kas transpordipuur lõhnab teise kassi järele?Siinkohal mõeldakse, kes reisivad samas transpordipuuris, aga erinevatel aegadel. Kui see on nii ja kahel kassil ei ole just sõbralikud suhted, võib teise kassi tugev lõhn ja võimetus põgeneda mõjuda kassile ärevalt ning isegi muserdavalt. Kui teisedki kassid ei taha transpordipuuri minna, võib see ka tuleneda sellest, et kassid on sinna jätnud käpapatjade ja muude kehaosadega keemilisi eritisi (feromoone), mis annavad teada, et nad tundsid puuris olles ärevust või hirmu.
Selline sõnum teeb kassid transpordipuuri suhtes palju ettevaatlikumaks. Hea mõte on puur pärast kasutamist puhtaks pesta bioloogilise pesupulbri sooja lahusega (ligikaudu 10% pesupulbrit), et eemaldada igasugused keemilised sõnumid. See on üheks põhjuseks, miks kasside jaoks soovitatakse kergesti pestavat plastikust transpordipuuri.
Kassid, kelles transpordipuur tekitab ärevust või hirmu Mõned kassid ei lähe puuri lähedalegi – eriti need, kellele see tekitab hirmu või ärevust. Järgmised sammud on mõeldud selleks, et kass õpiks end puuri läheduses mugavalt tundma. Neid tuleks läbi teha aeglaselt, minnes järgmise etapi juurde alles siis, kui kass tunneb end mugavalt.
Etapp 1
Kasuta plastikust kassi transpordipuuri, millel on nii ülemine kui ka alumine osa. Alusta dresseerimist transpordipuuriga, mille ülemine osa on eemaldatud. Siis ei tundu transpordipuur nii kinnine ja paistab vähem hirmutavana. Pane transpordipuuri lähedale tekk (3. joonis), mida kass teab (millel ta magab või millel talle antakse maiuseid). Kui kass kardab transpordipuuri, pane tekk esialgu puurist palju kaugemale (kuid ikkagi samasse tuppa). Anna kassile preemia (mida ta eelistab), kui ta tunneb end tekil mõnusalt. Kass saab varsti aru, et just tema lõõgastunud olek tekil toobki talle preemia. Seejärel seostab kass tekki ja preemiat positiivselt (vt kassi transpordipuuri õppevideot nr 1: https://www.youtube.com/watch?v= mM2BXLJkLhc.
Kuidas kassile õpetada, et sõna „tubli“ tähendab varsti saadavat preemiat
Kass peab teadma, et sõna „tubli“ tähendab varsti saadavat preemiat. Vastasel juhul ei ole sel sõnal mõtet.
Lihtsalt ütle talle „tubli“ ja kohe pärast seda anna kassile tema lemmikpreemia. Korda „tubli“ lausumist ja preemia andmist mitmeid kordi.
Kui märkad, et kass ootab preemiat, kuuldes sõna „tubli“, saad kindel olla, et ta on õppinud, et see sõna tähendab preemia saamist.
Märgusõna kasutamine aitab kassil mõista, et tekil peesitamist premeeritakse (kui preemia antakse siis, kui kass on tekist kaugemal, seostab kass seda preemiaga).
Märgusõna aitab esile tõsta või tähistada kindlat käitumist, mida soovime premeerida.
Edasi tuleb minna kassile sobivas tempos, valides õppetunni pikkust vastavalt kassi huvile. Veendu, et lõpetate alati positiivselt. Liiguta tekki järk-järgult transpordipuurile lähemale mitme õppetunni jooksul.
Eesmärgiks, on see, et kass tunneks end hästi tekil, mis on katuseta transpordipuuris (4. joonis). Kui kass on närviline, tuleks puurikatus nägemisulatusest väljapoole asetada ja aegamisi liigutada seda lähemale transpordipuuri põhjale. Katust ei või kinnitada enne, kui oled selle saavutanud. Kinnita katus siis, kui kass ei ole parajasti transpordipuuri alusel (vt kassi transpordipuuri õppevideot nr 2: https://www.youtube.com/watch?v= wtRCxysZEro.
Kui kass ei taha selles etapis transpordipuuri siseneda, võta tekk puurist välja. Pea meeles, et seda tuleb teha järk-järgult ja samuti tuleb premeerida igat korda, kui kass liigub transpordipuurile lähemale.
Lõppeesmärgiks on see, et kass oleks kogu kehaga transpordipuuris ning tunneks end puuris oleval tekil lõõgastunult. Mitte mingil juhul ei tohi kassi puudutada, et sundida teda puuri sisenema (välja arvatud juhul, kui preemiaks on silitamine!).
Etapp 3
Kui kass tunneb end mugavalt ja veedab transpordipuuris 3–5 minutit (5. joonis), on aeg õpetada kassile, et ukse sulgemises ei ole midagi halba (vt kassi transpordipuuri õppevideot nr 3: https://www.youtube.com/ watch?v=OVH31RWfwzg.
Alusta nii nagu tavaliselt. Kui kass on puuris, premeeri teda ja pane uks poolkinni. Seejärel ava uks uuesti ja premeeri teda veel kord. Lükka uks järjest rohkem kinni ning ava see kindlasti kohe, enne kui selle täiesti kinni paned. Ava uks otsekohe, kui kass ukse suunas liigub. See näitab kassile, et ta võib ukse avamist mõjutada lihtsalt selle poole minemisega.
Eesmärgiks on suurendada kassi enesekindlust ja mitte anda põhjust paanikaks. Proovi jõuda selleni, et kass tunneks end transpordipuuris mugavalt ligikaudu 3 minutit, kui uks on suletud (esialgu avatud ja siis suletud) ja enne järgmise etapiga alustamist.
Näiteks kui loomaarsti juurde minek võtab tavaliselt pool tundi, kontrolli, kas kass jääb transpordipuuri selleks ajaks omal soovil (avatud uksega) ning proovi sama ajani jõuda suletud uksega. Sellist dresseerimisviisi kasutades juhtub tihti, et kass valib transpordipuuri mõnusaks magamiskohaks, eelistades seda isegi teistele saadavalolevatele pesadele.Oluline on veenduda, et kass suudab rahulikult transpordipuuris olla seni, kuni kestab kõige pikem teekond.
Etapp 4
Nüüd on aeg alustada dresseerimist selleks, et kass oleks nõus transpordipuuri tõstmise ja liigutamisega. Kasside jaoks võib see olla raske, sest neile meeldib, kui käpad on kindlalt maa peal. Alusta väikestest, kuid järjest pikenevatest sammudest. Lõppeesmärgiks on kassi transpordipuuri tõstmine ja selle kaasaskandmine. Kui kassil ei ole suletud ukse vastu enam midagi, liiguta transpordipuuri aeglaselt mööda põrandat ilma seda tõstmata. Ära unusta kassi pidevalt premeerida puurisolemise eest. Preemiaid (nt maiuseid) võib anda puuri külje pealt või ukse vahelt, samas rahustavalt rääkides. Kui kass tahab transpordipuurist ära minna, lõpeta koheselt igasugune liikumine, ava uks ja lase kassil väljuda. Kui see juhtub, on su sammud ilmselt liiga pikad ja pead aeglasemalt liikuma.
Oluline
Kassid peavad harjuma transpordipuuris olemisega nii õues kui siseruumides.
Kui saad transpordipuuri juba liigutada, haara käepidemest ja lase sellest kohe lahti. Premeeri kassi. Korda, kuid nüüd tõsta sanga õrnalt – just nagu tahaksid transpordipuuri üles tõsta. Peatu ja premeeri kassi. Korda veel, kuni saad transpordipuuri tõsta ja õrnalt tagasi maha panna. Seejärel astu transpordipuuriga mõned sammud.
Transpordipuurist väljumine
Kui oled valmis kassi transpordipuurist välja laskma, ava puuriuks rahulikult ja vaikselt. Ära pööra puurist väljumisele liiga palju tähelepanu, sest preemiad peavad kuuluma transpordipuuri sees olemise juurde. Niimoodi õpib kass, et transpordipuuris viibimine on suurepärane, sest siis juhtuvad parimad asjad.
Kõnni alati väikeste sammudega. Pea meeles, et transpordipuuri tuleb tõsta ja maha panna õrnalt. Paljud transpordipuurid muutuvad ebastabiilseks, kui neid tõsta lihtsalt käepideme abil. Liikumine võib kassi ärritada. Stabiilsuse hoidmiseks kanna transpordipuuri võimalusel mõlema käega. Niisugust meetodit kasutades peaks olema võimalik transpordipuuri järjest kaugemale viia.
Sarah Ellise nõuandeid kassidega autos reisimise kohta saad juba lugeda Feline Focus’e järgmisest väljaandest.
Lorem Ipsum – это текст-“рыба”, часто используемый в печати и вэб-дизайне. Lorem Ipsum является стандартной “рыбой” для текстов на латинице с начала XVI века. В то время некий безымянный печатник создал большую коллекцию размеров и форм шрифтов, используя Lorem Ipsum для распечатки образцов. Lorem Ipsum не только успешно пережил без заметных изменений пять веков, но и перешагнул в электронный дизайн. Его популяризации в новое время послужили публикация листов Letraset с образцами Lorem Ipsum в 60-х годах и, в более недавнее время, программы электронной вёрстки типа Aldus PageMaker, в шаблонах которых используется Lorem Ipsum.
Национальными партнерами ( national partners) ISFM являются организации, представляющие ветеринарных врачей разных стран мира, специализирующихся по болезням кошек.
Эстонию представляет ESFP. ESFP – Это некоммерческая организация, целями и задачей которой являются пропаганда дружественного отношения к кошкам и создание cat friendly clinic(s) в Эстонии, обучение врачей, интересующихся болезнями кошек и желающих быть cat friendly, а так же информирование ветеринарных врачей Эстонии о новостях в кошачьей медицине и датах ветеринарных мероприятий, конференций и онлайн вебинаров в Европе и Америке.
ESFP является дружественной организацией EVS ( Eesti Väikeloomaarstide Selts) и ELÜ ( Eesti Loomaarstide Ühing) и работа организации направлена на улучшение качества ветеринарной помощи кошачьим пациентам и создания более комфортной среды для кошек в ветеринарных клиниках Эстонии.
На сайте организации можно получить информацию для ветеринарных врачей и владельцев кошек, обучающие материалы и много другого интересного о кошках, их физиологии, поведении, проблем в поведении и методов их решения, научные новости и достижения в медицине кошек.
ISFM-i riiklikud partnerid on kassidele spetsialiseerunud loomaarste esindavad organisatsioonid üle kogu maailma.
Eestit esindab ESFP. ESFP on mittetulundusühing, mille eesmärk ja ülesanne on edendada kassisõbralikku suhtumist ja luua Eestisse kassisõbralikke kliinikuid, koolitada arste, kes on huvitatud kasside haigustest ja soovivad olla kassisõbralikud. Samuti kuulub ESFP valdkonda Eesti veterinaararstide teavitamine kasside meditsiini uudistest ning Euroopas ja Ameerikas toimuvate veterinaarsündmuste, konverentside ja veebinaride toimumisaegadest teavitamine.
ESFP teeb tihedat koostööd EVS-i (Eesti Väikeloomaarstide Selts) ja ELÜ-ga (Eesti Loomaarstide Ühing) ning organisatsiooni töö on suunatud kassidest patsientide veterinaarabi kvaliteedi parandamisele ja kassidele mugavama keskkonna loomisele Eesti veterinaarkliinikutes.
Organisatsiooni veebilehel on teavet veterinaararstidele ja kassiomanikele, õppematerjale ja palju muud huvitavat kasside, nende füsioloogia, käitumise, käitumisprobleemide ja nende lahendamise meetodite, teadusuudiste ja kassimeditsiini edusammude kohta.
ISFM’s national partners are organizations that represent veterinarians from all over the world who specialize in cat diseases.
Estonia is represented by the ESFP. ESFP is a non-profit organization, which goals and objectives are to promote cat friendly attitude and establish a cat friendly clinic(s) in Estonia, to train interested in cat diseases and want to be cat friendly doctors as well as to inform Estonian veterinarians about the news in cat medicine and the dates of veterinary events, conferences and online webinars in Europe and America.
ESFP is a friendly organization of EVS (Eesti Väikeloomaarstide Selts) and ELÜ (Eesti Loomaarstide Ühing) and work of the institution is aimed to improve the quality of veterinary care for feline patients and create a more comfortable environment for cats in veterinary clinics in Estonia.
On the website of non-profit organization, you can get information for veterinarians and cat owners, training materials and many other interesting things about cats, their physiology, attitude, problems in behaviour and methods of solving them, scientific news and achievements in cat medicine.
Eesti kasside praktiseerivate loomaarstide selts (Estonian Society of Feline Practitioners) asutaja ja president on dr. Olga Sjatkovskaja Haabersti Loomakliinik
Olga Sjatkovskaja kuulub erinevatesse rahvusvahelistesse organisatsioonidesse, mis ühendavad veterinaararste, kes on sügavuti seotud ning huvitatud kassihaigustest ( ISFM, ICatCare, AAFP, ABCD, ISCAID).
Alates 2000. aastast on dr. Sjatkovskaja osalenud aktiivselt rahvusvahelistel veterinaarkonverentsidel Euroopas ja Ameerikas, omandades uusi teadmisi ja jagades neid aktiivselt kolleegidega. Samuti on ta kassihaiguste lektor veterinaaride konverentsidel Eestis, Lätis, Venemaal, Ukrainas. Samuti annab ta loenguid kassihaiguste teemadel omanikele, kasvatajatele ja vabatahtlikele.
2019. aastal läbis dr Sjatkovskaja koolituse ning sai “kassiadvokaadi” diplomi – Cat Advocate ( Cat Friendly Vet Professional). 2020. aastal sai kliinik, kus Olga töötab, kassisõbraliku kliiniku staatuse (hõbe) (Cat Friendly Clinic). Sellega on kliinik esimene CFC mitte ainult Eestis, vaid kogu Baltikumis!
Kassiarmastus on nakkav! Kassisõbraliku kliiniku (Cat Friendly Clinic) edendamise ja ESFP arendamise korraldaja ning assistent on ka Haabersti Loomakliiniku loomaarst ning Olga kolleeg dr. Anna Simhes.
The founder and president of the Estonian Society of Feline Practitioners (Eesti Kassiaarstide Ühing) is Dr. Olga Sjatkovskaja Haabersti Loomakliinik
Olga Sjatkovskaja is a member of various international organizations, that unite veterinarians who are deeply engaged in cat diseases and interested in this issue ( ISFM, ICatCare, AAFP, ABCD, ISCAID).
Since 2000, Dr. Sjatkovskaja taking part in international European and American veterinary conferences receives new knowledge and actively shares it with colleagues. Lecturer on cat diseases at conferences for veterinarians in Estonia, Latvia, Russia, Ukraine. She is also a lecturer on cat diseases for owners, breeders and volnteers.
In 2019 Dr. Sjatkovskaja was trained and received a diploma of “Cat Advocate” (Cat Friendly Vet Professional) and in 2020, the clinic where Olga works gained the status of Cat Friendly Vet Professional (silver) and is the first CFC not only in Estonia, but also in the Baltic region!
Love for cats is contagious! The organizer , promotion assistant of the Cat Friendly Clinic in Estonia and the ESFP development is Dr. Anna Simches, a veterinarian at Haabersti Loomakliinik and Olga’s colleague.
Основателем и президентом Эстонского Общества врачей фелинологов ( Eesti Kassiaarstide Ühing, Estonian Society of Feline Practitioners) является др. Ольга Сятковская Haabersti Loomakliinik
Ольга Сятковская является членом различных международных организаций, объединяющих ветеринарных врачей, углубленно занимающихся и интересующихся болезнями кошек ( ISFM, ICatCare, AAFP, ABCD, ISCAID).
С 2000 года др. Сятковская активно участвует в международных ветеринарных конференциях Европы и Америки, получает новые знания и активно делится ими с коллегами. Лектор по болезням кошек на конференциях для ветеринарных врачей Эстонии, Латвии, России, Украины. Так же является лектором по болезням кошек для владельцев, заводчиков и волонтеров приютов.
В 2019 году др.Сятковская прошла обучение и получила диплом « кошачьего адвоката» – Cat Advocate ( Cat Friendly Vet Professional) и в 2020 году клиника, где работает Ольга , получила статус Cat Friendly Clinic ( silver) – и является первой CFC не только в Эстонии, но и в Прибалтике!
Любовь к кошкам заразна! Организатором и помощником в продвижении Cat Friendly Clinic в Эстонии и развитии ESFP является также др. Анна Симхес, ветеринарный врач Haabersti Loomakliinik и коллега Ольги.