Kasside käitumise ja heaolu ekspert – dr Sarah Ellis – kes äsja kõneles kassidest ja imikutest 2015. a konverentsil „iCatCare“, mis leiab aset igal aastal, annab nõu teemal, kuidas kassid ja väikelapsed saavad rõõmu tunda ohutust koosmängimisest…
Nii nagu räägiti ühes varasemas CatCare’i artiklis kassidest ja imikutest (2015. a 2. väljaande lk 57–58), võib kasside jaoks olla väikese imiku saabumine väga stressirohke. Vanemad aga saavad nii mõndagi ette võtta, et valmistada kassi ette suurteks muutusteks muidu rutiinses elus ja aidata tal hakkama saada uue perekonnaliikmega.
Kui imik kasvab suuremaks, on oluline mõelda sellele, kuidas säilitada kassi ja lapse vahelist harmooniat. Kuigi imikud alguses väga ei liigu ja on keskendunud söömisele ning magamisele, saavad neist varsti uudishimulikud, seltsivad ja liikuvad väikesed inimesed – kes on kohe kindlasti kassist huvitatud. See tunne ei pruugi aga olla vastastikune! Niisiis keskendutakse käesolevas artiklis kergesti teostatavatele ideedele ja viisidele, mis aitavad kassil ja väikelapsel mängida ning omavahel suhelda lõbusalt ja ohutult.
Kassid, imikud ja väikelapsed ei räägi loomult sama keelt. Kui väikelaps tervitab kassi ja uurib teda, siis teeb ta palju häält. Väikelaps paneb sageli näo kassile äärmiselt lähedale, haarab tema kõige lähemast kehaosast kinni ja paneb endale suhu, mida saab. Väikelastel on tugev haarderefleks. Kui proovida nende käest midagi ära võtta, millest nad tahavad kinni hoida, võib see lõppeda pisaratega. Seetõttu võivad nad kinni haarata kassi kõrvadest, nahast ja sabast, mis võib kassi jaoks olla valus ja hirmutav.
Kassid aga suhtlevad inimestega väga erinevalt. Kassi tüüpiline tervitusviis on põgus nuusutamine, millega ei kaasne peaaegu mingitki häält. Kass võib korraks näuguda ja/või õrnalt nurruda. Kui kass leiab pärast põgusat nuusutamist, et inimene on turvaline, võib ta oma põski inimese käte või jalgade vastu hõõruda. Kontakt on leebe ja lühiajaline.
Seega on järelevalveta suhtlus kassi ja väikelapse vahel ebaturvaline, mis tekitab stressi vähemalt ühele osapoolele. Vigastuste oht on lihtsalt liiga suur. Targem on suhtlusel silma peal hoida, väikelapse käitumist suunata ning premeerida nii kassi kui väikelast positiivse käitumise eest nende omavahelises suhtluses.
Alustuseks ei tohi kassi ja väikelapse vaheline suhtlus olla füüsiline. Kätevaba suhtlus annab nii väikelapsele kui kassile võimaluse õppida, et omavahelised kogemused on sageli positiivsed ning tasustatavad.
Kui lubada kassil läheneda väikelapsele ja temaga tuttavaks saada ilma kogemata haaramise või torkimise ohuta, aitab see kassil lapsega harjuda. Vanem võib näiteks lapse sülle võtta (vt fotot paremal) ja kasutada mängasja või raamatut käte hoidmiseks hõivatuna. Kui kass end piisavalt kindlana tunneb, saab ta väikelapsele vabalt läheneda ning tema seltsis end mugavalt tunda.
„Viska maiust“ mängud on suurepäraseks viisiks, kuidas väikelast lõbustada, samas õpetades kassile, et väikelapselt saab midagi maitsvat – ja otsene füüsiline kontakt ei ole üldse vajalik. Võta väikelaps sülle ja hoia kassimaiused käepärast. Viska maius kassi lähedale või tema suunas ja siis lase sama teha väikelapsel. Ole kindlasti alati läheduses ja jälgi, et väikelaps ei topiks maiuseid kassi suhu ega viskaks neid tema pihta (mis võib tähendada, et mäng osutub kassi jaoks negatiivseks kogemuseks).
Kui laps on piisavalt vana, et saada aru põhjuse ja tagajärje seosest, võid lapsele õpetada, kuidas kassi puudutada sõbralikult nii, et kass ei pea seda ebamugavaks ega ähvardavaks. Sellele võib kaasa aidata kassi ettevalmistamine veidi teistmoodi puudutuseks.
Enne kui väikelaps hakkab kassi puudutama, saad kassile õpetada, et tavapärasest erinev puudutamine tähendab preemiat. See aitab kassil muutuseid omaks võtta. Mitme kuu jooksul võid kassi õrnalt sõrmega puudutada, tema sabast haarata ja vahepeal silitada õrnalt ning rahulikult. Kõik saab kohe tasustatud maitsvate maiuste ja kiitustega. Kui väikelaps seejärel kassi puudutab, on loom tõenäoliselt rahulik ja saab olukorraga hakkama.
Kui väikelapsed kasvavad suuremaks, saad neile õpetada õrna suhtumist nii mänguasjadesse kui inimestesse, mis tähendab, et nad ei löö kedagi. See tuleb vägagi kasuks positiivses suhtluses kassidega. Kui väikelaps on valmis kassi puudutama, võid suunata lapse liigutusi, pannes kassi silitades lapse peopesa oma käeseljale. Kiida väikelast selle eest, et ta hoidis kätt sinu oma peal ja rõhuta, et õrn puudutus on oluline. Lapsed õpivad väga hästi vaatlemise, mängimise ja jäljendamise kaudu, nii et see aitab neil ideaalselt mõista, kuidas kassiga õigesti tegeleda.
Saad kasutada kassiõnge nii kassi- kui lapsesõbraliku mängu jaoks. Sul on vaja kahte mänguõnge (väga pikad kassiõnged on parimad) ja värvilist kleeplinti. Eemalda mänguasi/sulg ühe õnge küljest. Seo järelejäänud nöör teise kassiõnge otsa külge. Kleebi tükk värvilist kleeplinti mänguasjata õngele, millest väikelaps saab kinni hoida. See hoiab lapse käed ilusti eemal kassi käppadest kogu mängu jooksul. Ütle lapsele, et ta hoiaks mängides alati õngest kinni. Nüüd oletegi valmis mängima! Võta väikelaps sülle (vt fotot paremal), anna talle mänguasjata õng värvilise kleeplindiga, millest kinni hoida ja hoia teist õnge ise. Kui väikelaps liigutab kassiõnge, siis liigub ka teine õng. Nii saab laps lassiga mängida ja samas on sul täielik kontroll liikumise üle, mis annab kindluse, et kassi ei taba kogemata löök vastu pead vms. See lõbustab kassi, laseb väikelapsel mängus osaleda ja aitab õpetada õigeid liigutusi kassiõnge. Nii õpivad väikelaps ja kass koos mängima.
Hoia kassi ja lapse mänguasjad alati eraldi. Kui näed, et kass mängib väikelapse mänguasjadega, anna kassile tema enda mänguasjad, meelita teda mänguõngega või viska talle pall, mis on mänguasjast eemal ja mida kass saab taga ajada. Samamoodi peaksid õpetama väikelapsele, millised mänguasjad kuuluvad kassile ja millega laps ei tohiks mängida. Kui aga avastad, et väikelaps mängib mõne kassi mänguasjaga, aitab selle väljavahetamine lapse enda mänguasja vastu vältida jonnikisa ning annab võimaluse kassi mänguasja kättesaamiseks väikelapse haardest.
Kui mänguasju hoitakse kahes eraldi karbis, aitab see vältida seda, et keegi mängib kogemata mänguasjaga, mis ei ole tema oma – ja aitab ka kõike korras hoida! Kui väikelaps saab suuremaks, õpeta talle, milline karp on tema oma, nii et ta võtaks asju ainult omaenda karbist. Veel parem on hoida kassi mänguasju kõrgemal ja väljaspool väikelapse käeulatust. Kassidele meeldivad kõrgused, nii et oma mänguasjade kättesaamine ei ole nende jaoks raske.
Alati on oluline meeles pidada, et isegi õnnelik kass võib liialt erutuda, kratsida ja hammustada, kogemata sõtkudes kriimustada või istuva väikelapse ümber tõugata, kui teda peaga üliinnukalt müksab. Võtmesõnadeks on planeerimine, järelevalve ja varane sekkumine. Kui need on paigas, saavad kass ja väikelaps omavahel sõbralikult läbi ning kasvavad koos üles, mis paneb aluse eluaegsele sõprusele.
Ohutu ja lõbus kätevaba suhtlus Sarah’ poja Reubeni ja tema kassi Cosmose vahel
Sarah and Reuben kasutavad kahte kassiõnge ja mängivad Cosmosega
Lorem Ipsum – это текст-“рыба”, часто используемый в печати и вэб-дизайне. Lorem Ipsum является стандартной “рыбой” для текстов на латинице с начала XVI века. В то время некий безымянный печатник создал большую коллекцию размеров и форм шрифтов, используя Lorem Ipsum для распечатки образцов. Lorem Ipsum не только успешно пережил без заметных изменений пять веков, но и перешагнул в электронный дизайн. Его популяризации в новое время послужили публикация листов Letraset с образцами Lorem Ipsum в 60-х годах и, в более недавнее время, программы электронной вёрстки типа Aldus PageMaker, в шаблонах которых используется Lorem Ipsum.
Национальными партнерами ( national partners) ISFM являются организации, представляющие ветеринарных врачей разных стран мира, специализирующихся по болезням кошек.
Эстонию представляет ESFP. ESFP – Это некоммерческая организация, целями и задачей которой являются пропаганда дружественного отношения к кошкам и создание cat friendly clinic(s) в Эстонии, обучение врачей, интересующихся болезнями кошек и желающих быть cat friendly, а так же информирование ветеринарных врачей Эстонии о новостях в кошачьей медицине и датах ветеринарных мероприятий, конференций и онлайн вебинаров в Европе и Америке.
ESFP является дружественной организацией EVS ( Eesti Väikeloomaarstide Selts) и ELÜ ( Eesti Loomaarstide Ühing) и работа организации направлена на улучшение качества ветеринарной помощи кошачьим пациентам и создания более комфортной среды для кошек в ветеринарных клиниках Эстонии.
На сайте организации можно получить информацию для ветеринарных врачей и владельцев кошек, обучающие материалы и много другого интересного о кошках, их физиологии, поведении, проблем в поведении и методов их решения, научные новости и достижения в медицине кошек.
ISFM-i riiklikud partnerid on kassidele spetsialiseerunud loomaarste esindavad organisatsioonid üle kogu maailma.
Eestit esindab ESFP. ESFP on mittetulundusühing, mille eesmärk ja ülesanne on edendada kassisõbralikku suhtumist ja luua Eestisse kassisõbralikke kliinikuid, koolitada arste, kes on huvitatud kasside haigustest ja soovivad olla kassisõbralikud. Samuti kuulub ESFP valdkonda Eesti veterinaararstide teavitamine kasside meditsiini uudistest ning Euroopas ja Ameerikas toimuvate veterinaarsündmuste, konverentside ja veebinaride toimumisaegadest teavitamine.
ESFP teeb tihedat koostööd EVS-i (Eesti Väikeloomaarstide Selts) ja ELÜ-ga (Eesti Loomaarstide Ühing) ning organisatsiooni töö on suunatud kassidest patsientide veterinaarabi kvaliteedi parandamisele ja kassidele mugavama keskkonna loomisele Eesti veterinaarkliinikutes.
Organisatsiooni veebilehel on teavet veterinaararstidele ja kassiomanikele, õppematerjale ja palju muud huvitavat kasside, nende füsioloogia, käitumise, käitumisprobleemide ja nende lahendamise meetodite, teadusuudiste ja kassimeditsiini edusammude kohta.
ISFM’s national partners are organizations that represent veterinarians from all over the world who specialize in cat diseases.
Estonia is represented by the ESFP. ESFP is a non-profit organization, which goals and objectives are to promote cat friendly attitude and establish a cat friendly clinic(s) in Estonia, to train interested in cat diseases and want to be cat friendly doctors as well as to inform Estonian veterinarians about the news in cat medicine and the dates of veterinary events, conferences and online webinars in Europe and America.
ESFP is a friendly organization of EVS (Eesti Väikeloomaarstide Selts) and ELÜ (Eesti Loomaarstide Ühing) and work of the institution is aimed to improve the quality of veterinary care for feline patients and create a more comfortable environment for cats in veterinary clinics in Estonia.
On the website of non-profit organization, you can get information for veterinarians and cat owners, training materials and many other interesting things about cats, their physiology, attitude, problems in behaviour and methods of solving them, scientific news and achievements in cat medicine.
Eesti kasside praktiseerivate loomaarstide selts (Estonian Society of Feline Practitioners) asutaja ja president on dr. Olga Sjatkovskaja Haabersti Loomakliinik
Olga Sjatkovskaja kuulub erinevatesse rahvusvahelistesse organisatsioonidesse, mis ühendavad veterinaararste, kes on sügavuti seotud ning huvitatud kassihaigustest ( ISFM, ICatCare, AAFP, ABCD, ISCAID).
Alates 2000. aastast on dr. Sjatkovskaja osalenud aktiivselt rahvusvahelistel veterinaarkonverentsidel Euroopas ja Ameerikas, omandades uusi teadmisi ja jagades neid aktiivselt kolleegidega. Samuti on ta kassihaiguste lektor veterinaaride konverentsidel Eestis, Lätis, Venemaal, Ukrainas. Samuti annab ta loenguid kassihaiguste teemadel omanikele, kasvatajatele ja vabatahtlikele.
2019. aastal läbis dr Sjatkovskaja koolituse ning sai “kassiadvokaadi” diplomi – Cat Advocate ( Cat Friendly Vet Professional). 2020. aastal sai kliinik, kus Olga töötab, kassisõbraliku kliiniku staatuse (hõbe) (Cat Friendly Clinic). Sellega on kliinik esimene CFC mitte ainult Eestis, vaid kogu Baltikumis!
Kassiarmastus on nakkav! Kassisõbraliku kliiniku (Cat Friendly Clinic) edendamise ja ESFP arendamise korraldaja ning assistent on ka Haabersti Loomakliiniku loomaarst ning Olga kolleeg dr. Anna Simhes.
The founder and president of the Estonian Society of Feline Practitioners (Eesti Kassiaarstide Ühing) is Dr. Olga Sjatkovskaja Haabersti Loomakliinik
Olga Sjatkovskaja is a member of various international organizations, that unite veterinarians who are deeply engaged in cat diseases and interested in this issue ( ISFM, ICatCare, AAFP, ABCD, ISCAID).
Since 2000, Dr. Sjatkovskaja taking part in international European and American veterinary conferences receives new knowledge and actively shares it with colleagues. Lecturer on cat diseases at conferences for veterinarians in Estonia, Latvia, Russia, Ukraine. She is also a lecturer on cat diseases for owners, breeders and volnteers.
In 2019 Dr. Sjatkovskaja was trained and received a diploma of “Cat Advocate” (Cat Friendly Vet Professional) and in 2020, the clinic where Olga works gained the status of Cat Friendly Vet Professional (silver) and is the first CFC not only in Estonia, but also in the Baltic region!
Love for cats is contagious! The organizer , promotion assistant of the Cat Friendly Clinic in Estonia and the ESFP development is Dr. Anna Simches, a veterinarian at Haabersti Loomakliinik and Olga’s colleague.
Основателем и президентом Эстонского Общества врачей фелинологов ( Eesti Kassiaarstide Ühing, Estonian Society of Feline Practitioners) является др. Ольга Сятковская Haabersti Loomakliinik
Ольга Сятковская является членом различных международных организаций, объединяющих ветеринарных врачей, углубленно занимающихся и интересующихся болезнями кошек ( ISFM, ICatCare, AAFP, ABCD, ISCAID).
С 2000 года др. Сятковская активно участвует в международных ветеринарных конференциях Европы и Америки, получает новые знания и активно делится ими с коллегами. Лектор по болезням кошек на конференциях для ветеринарных врачей Эстонии, Латвии, России, Украины. Так же является лектором по болезням кошек для владельцев, заводчиков и волонтеров приютов.
В 2019 году др.Сятковская прошла обучение и получила диплом « кошачьего адвоката» – Cat Advocate ( Cat Friendly Vet Professional) и в 2020 году клиника, где работает Ольга , получила статус Cat Friendly Clinic ( silver) – и является первой CFC не только в Эстонии, но и в Прибалтике!
Любовь к кошкам заразна! Организатором и помощником в продвижении Cat Friendly Clinic в Эстонии и развитии ESFP является также др. Анна Симхес, ветеринарный врач Haabersti Loomakliinik и коллега Ольги.